Ћирилица Latinica
02.07.2021.
Kolumne

Kako vladati u uslovima okupacije - primjer Stefana Lazarevića (1)

Autor: Redakcija 9 Ostavite komentar

PIŠE: Dragiša Šoć, hadžija

Njegoš kaže "Ljutu travu na ljutu ranu", ali istorija kao učiteljica života ima odgovore na sva pitanja, pogotovu ako se dovoljno čita i uči.

Kako nas snalazi vrijeme kojemu svaka vlast teško i komplikovano može naći sebe i pružiti adekvatna rješenja, možda se treba okrenuti istoriji. Ja sam riješio da izdvojim jedan primjer savršenog odgovora vlasti, vladaoca na najgore istorijsko vrijeme koje je snašlo Srbiju.

Možda, ko bude razumio i shvatio - i sve prebaci u današnje vrijeme, postane bolji i prihvatljiviji vladar ili vlast u ovoj, u svakom: ekonomskom moralnom etičkom i svakom drugom pogledu  - devastiranoj državi koja se nekad zvala Crna Gora.

Za primjer sam uzeo mog omiljenog vladara Stefana Lazarevića koji je sa 16 godina naslijedio oca Lazara poslije teškog pogibenija vojske i države na Kosovu polju.

Nadam se da ću u nekoliko nastavaka napisati dovoljno da ovaj svijetli primjer vladaoca bez mane i straha, ali istovremeno bogobojažljivog i vjernog čovjeka i njegov jasan i ničim pomućen pogled u budućnost Srbije, može pomoći  kako do perspektivne budućnosti i da se dođe.

Doduše, prvi uslov je da budućnost i sloboda, prosperitet naroda kojim vladaš i rukovodiš STVARNO budu prva i sva ostala briga vladareva.

Nije ovaj bijedni ostatak nekada ponosne i nepokorne Crne Gore u goroj situaciji nego Srbija poslije Kosovske bitke. Samo su joj gori vladari! Špijuni hokštapleri, izdajnici svega i svačega su isti bili tada kao i sada, samo što su ovi jeftiniji i bijedno plaćeni u odnosu kako su onovremene sile - Turska, Madžarska, Austrija, Vatikan..., plaćali njihove mutivode i mutikaše.

Stefan je rođen 1377. godine kao prvo dijete u kući Lazara i Milice. U to doba još uvek su mu prilike obećavale da će biti dobar i uspješan vladar i izgledalo je kao što narod kaže. Najteže mu se bilo roditi....Tako je mislio i otac Lazar pa mu je i dao Titularno ime srpskih vladara Stefan. Majka Milica je je vukla plemenito poreklo Nemanjića, čime je rođenjem već postao prestolonaslednik.

U to vrijeme njegov otac je bio najmoćniji među svom gospodom Srpskom. Čvrstom rukom je rukovodio i razmicao granice svoje države. Do tada Turci nisu ni pokušavali nikve vojne akcije protiv srbije, ali u okolnim zemljama su već uveliko harali, tako da se njihova senka natkrila i nad kolevkom tek rođenog Stefana. Pojedine pobjede srpskog oružja nad Turcima u graničnim i okolnim teritorijama davale su neku maglovitu nadu da se taj Otomanski talas može zaustaviti. Još uvijek su vjerovali da to jeste talas ne shvatajući da je cunami uzimao zalet. Konačno se taj cunami izlio na Kosovo polje na Vidovdan 1389. i razvejao svaku nadu da će se moći vojnički pobijediti. Tada brigu o Njemu, mlađem bratu Vuku i sestri Oliveri koja jedina do tada ne beše udata, pruzima brigu majka Milica. Na sve to morala je misliti i na državu koja je bila pred biološkim nestankom.

U svakom slučaju najbolji su izginuli, ranjeni....Sama i nemoćna suočena sa stalnim ugarskim napadima i pljačkanjima koji su naneli više štete nemoćnoj Srbiji od Turaka na Kosmetu morala se prikloniti jačem. Procijenila je da je to Turska. Zbog toga je prihvatila vazalni odnos koji je bio težak i izrazito nepovoljan po Srbiju. Obavezala se da će im plaćati prilično velik godišnji porez, davati pomoćne trupe turskoj vojsci i svoju mezimicu Oliveru poslati u Bajazitov harem.

To je za neko vrijeme sačuvalo granice njene države i dalo bilogiji vremena da malo povrati broj stavnika i da tek zamomčeni dječaci izrastu u hrabre borce, što će za koju godinu dobro pomoći Stefanu.

Ponovo ističem da su ugarske pljačkaške horde iz godine u godinu i dalje upadale sa velikom oružanom silom i harale po cijeloj Srbiji. Milica je koliko je bilo moguće izbjegavala otvorene sukobe i velike bitke štedeći ljude i pokušavajući sačuvati ih za doba kad se ponovo sakupi dovoljan broj mladih, srčanih i hrabrih ljudi pa da im se otvoreno suprostavi. Ostaje i njen nerazjašnjen i istoriji nejasan stav sa svojim zetom Vukom Brankovićem koji se sa Kosova Polja povukao i gotovo u potpunosti sačuvao ne baš malu vojnu silu koju je u svojim područjima imao. Ima istoričara koji vjeruju da je to dio dogovora njega i Lazar koji je to zahtijevao da bi se sačuvala zemlja ukoliko on pogine.

U takvim očajnim vremenima Stefan je gotovo preko noći sazreo. U okolnostima sveprisutnog krvavog nasilja, opšteg straha, stasavao je u mladića i spremao se da preuzme obaveze i odgovornosti koje podrazumijevaju daleko starije iskusnije i obrazovanije od njega. Jednostavno, sve je to bilo apsolutno neprimjereno jednom tek dozrelom momčiću. Morao se čeličiti, iako je rođenjem dobio sklonosti ka umjetnosti, pisanju, kulturi...

To će mu postati usud koji će ga pratiti dom kraja, ali i stvoriti od njega vrhunskog ritera tog vremena koji će podjednako cijeniti i pero mi mač, i vjeru i silu. U prvim godinama premladi Stefan nije pratio sultana u njegovim vojnim pohodima, ali je imao mučnu dužnost da svoju sestru Oliveru doprati do sultanova harema u Bursi. Bajazitova agresivnost prema neprijateljima i veliki uspjesi na bojnom polju, kao i surovo kažnjavanje svih za koje bi on pomislio da su ga izdali, ili čak da se nisu dovoljno zalagali, uvjerili su mladog Lazarevog sina da je lojalnost Bajazitu jedina mogućnost opstanka srpske nacionalne esencije...

(Nastavlja se)

 

(Autor je učitelj istorije u penziji)

Komentari
Za ovoga
Za ovoga : Ova drzava se jos i uvjek zove CRNA GORA!!! A za srbiju i njenu "istoriju" ne dam 1 cent!!! 🇲🇪💓🇲🇪💓🇲🇪ZAUVJEK 🙏 🙏 🙏
02.07.2021 13:22
Za: Za ovoga
Za: Za ovoga: Evo ti Ovaj!
04.07.2021 19:37
Za- za ovoga
Za- za ovoga: Despot Stefan Lazarevic je bio vladar Srbije ali i Zete (tada nije bilo Crne Gore). Balsa III je tastemetom ostavio Zetu upravu Despotu Stefanu Lazarevicu. A Despota Stefana je naslijedio Djuradj Bramkovic. Despot Stefan Lazarevic je sin Caral Lazara koji potice iz Grblja. Tako da ako te interesuje istorija Crne Gore moras i ovo znati .
04.07.2021 20:36
I ovo je istorija
I ovo je istorija: A Olivera sestra u harem kod Bajazita
05.07.2021 12:29
Kakva istorija JT.istorija
Kakva istorija JT.istorija: Koja Olivera koji Bajazit o cemu ti pricas jesi li pljan avetinjo jedna
05.07.2021 17:47
SIO MI GA DJURA
SIO MI GA DJURA: O cemu pricam,znas ti dobro o cemu pricam ne pravi se lud vise nego sto si Stefanova sestra Olivera je bila u harem kod Bajazita tako bar pise ovaj profesor Soc a mozda je malo svracala i majka radi mira u drzavi 500 godina tu je bilo Lud,zbunjen,normalan tj.ko ona holivudska serija DINASTIJA e sad vidi koga vi slavite i velicate i od koga poticete.
06.07.2021 09:30
Za /za
Za /za: Daniga "picoustom" 😉 😉 😉 👋👋👋
06.07.2021 14:29
KOMITA.CT
KOMITA.CT: Svi ste vi potomci Bajazita,Sulejmana,Murata i ostalih Begova,Aga,Sultana i raznih turskih jebivjetara koji su bili prisutni u tih 500 g.a spocitavate nama stalno o nekakvim Talijanima sto nema veze sa zdravom pamecu.
08.07.2021 08:53
Milo
Milo: Crnogorci hoće da pokažu da su Crnogorci bolji od Srba, jer su Srbi bili porobljeni od Turaka,a oni navodno nisu.Međutim, istorijski izvori govore drugačije.Osmanska vojska, predvođena Ahmet-pašom, uspjela je 1712. da prodre na Cetinje i spali Cetinjski manastir, a onda je 1714. nova kaznena ekspedicija Numan-paše Keprilije ponovila taj scenario.Treba li spomenuti 1785. godinu, kada je po ustaljenoj praksi to učinio i skadarski vezir Mahmut-paša(od roda Bušatlija)?..https://hhhhszrzlj3.blogspot.com/2023/07/posle-kosovskog-boja-1389-gde-je.html
08.07.2023 13:11
Ostavite komentar
Ime / nadimak:
Komentar:
Ћирилична верзија
Pišite nam
Podijelite sadržaj na:
Izdavač:
Srpska narodna čitaonica - Bar