Ћирилица Latinica
02.06.2018.
Kolumne

Vinča i prvi tragovi pismenosti

Autor: Redakcija 2 Ostavite komentar
Piše:
Hadži Dragiša Šoć

Istinu koju niko ne može da spori o postanku i i trajanju nekog naroda ili rase, najbolje čuva jezik!

Ja, kada sam čitao djela nevjerovatno obrazovane Olge Luković - Pjanović koja je doktorirala na Sorboni i to Grčku filologiju, a sama govorila, čitala, pisala i prevodila sa devet jezika, među kojima i starogrčki i latinski, sebi sam zapisao i to mnogo puta pročitao najdivniju pohvalu srpskoj rasi koju sam čuo:  "Jedna rasa nadarena darovima mudrosti, rastući brojem i napredujući, izgrađivala je kao moćno sredstvo svoj jezik, divan po svom bogatsvu, svojoj snazi, svojoj harmoniji i po savršenstvu svojih formi, jezik kroz koji su spontano izbijale sve njene impresije, njeni blagi osjećaji, njena naivna divljenja".  Rekla je, dakle to, za staru Srbicu, Olga Luković!

Taj prastari početak razvoja jezika Srba, zbog sve manjih zajedničkih veza, seljenja, promjena u načinu života, doveo je do toga da se iz zajedničkog korijena razvio izvjestan broj dijalekata, koji su opet nastavili da se razvijaju transformišući se polako u sopstveni jezik izdvojenih i raseljenih srpskih plemena koji kroz milenijume gube polako čvrste veze sa matičnim jezikom, ali osnovi i koreni svih tih jezika su zajednički!

Tako je u Evropi od Srbice nastalo čak dvanaest jezika!

Dokazano i neporecivo zajedničko porijeklo toliko rasutih naroda danas koji govore takozvanim indoevropskim jezicima je tačno samo ukoliko se zna da vode porijeklo od jedne majke -  Srbice!

 

(Autor je profesor istorije i direktor Izdavačke kuće "Jerusalim" iz Bara)

Dakle kao i narodi, tako i jezici imaju zajednički korijen!

Govoreći o lakoj i gotovo savršenoj gramatici vedskog jezika, čuveni i svjetski priznati Adolf Pikte je rekao :" Ovaj jezik je muzikalan, svjež, čudesan, stvoren da bude eho žive prirode, istovremeno dinamičan i harmoničan".

Veliki Ami Bue ističe "Srbski jezik je bogat i upotrebljava se jednako srećno za opjevavanje ljubavnih nježnosti i krvavih podviga Boga Marsa".

Dalje govori sa toliko hvale o svim gramatičkim aspektima srpskog jezika i upoređujući ga kaže :" ....toliko superioran sa mucanjem Grka, odveć naduvenim i punim retoričkog cvijeća francuskim i italijanskim, natmurenim njemačkim, da je gotovo nemoguća svaka uporedba".

Izričito naglašava da, ako je ikada jedan jezik bio stvoren da vlada javnim raspravama, onda je to srpski!

Naš Ilija Živančević, naučnik svjetske reputacije jasno i nedvosmisleno kaže:" Sloveni su ostalima dali riječ, jer ona izvire iz bezgranične, prostrane i nesravnjivo čiste besmrtne slovenske duše".

Indijske Vede su najstariji pisani spomenik koji u formi poetskog zbornika u hiljadu himni čuvaju prapočetke poimanja zakonitosti ljudi i njihovog života, a sve zasnovano na svetosti kuće, porodice, zemlje sve do danas neizbrisive tradicije kod Srba!

Ovdje moram postaviti pitanje koje se nameće danas: Da li je forsiranje na popularizaciji takozvanog LGBT kulture direktno  upereno protiv Srba u najširem smislu te riječi?

Da li je to opsežan i najozbiljniji pokušaj Vatikansko- germanske škole i politike da unište Srbe? Ili samo savremeni, a milenijumski stari srpski janjičari liječe istorijski kompleks?

Ali ,da nastavim sa Vedama.....koje su u Evropu donijete iz Indije.

Gotovo svi priznati i poznati lingvisti ne sumnjaju u to da su napisane na Srbici, jer u svakoj od tih himni dominira ime Srbinda, ali isto tako i stotine drugih riječi koje su i danas aktuelne u srpskom jeziku kao .....Nana, Tata, Brat, Sestra, Put, Oganj, Dan i još jako, jako puno riječi.

Jednom mi je prof dr. Jovan Deretić rekao da je lično slušao u Indiji ljude koji govore Srbicu! Čak se i "ljute" na nas Evropljane koji smo je iskvarili.

Nedvosmisleno je tačno da je prva pismenost na svijetu otkrivena u Vinči!

I tu se otadžbina Srba locira na prostoru "Svetog Sedmorečja".

Etrurska pismenost je ipak dosta mlađa, a pominjem je zato što ju je dešifrovao Svetislav Bilbija i ta na način što je koristio Srbicu!

I tada je definitivno potvrđeno da su sami Etrurci sebe nazivali Rašanima, tj. Srbima koji su iz Indije došli u današnju Italiju. 

Posebno je nastala velika zbrka kad Je Ćirilo donio kirilicu koja nije imala matematičku numeraciju slova...

Crkva je pokušala u 17 vijeku da povrati staru azbuku, ali bez uspjeha...

Komentari
List Crne Gore
List Crne Gore: Vasi tekstovi su za generacije koje rast i razvijaju u ovoj trulezini. Mi smo barem nesto mogli nauciti. Komunizam bar svw nije mogao zatrijeti. Kao prvo, mogali su ubinati, ali nisu zatrijeli potomke. Svaka vam cast! Hvala!
03.06.2018 17:24
Svetlana
Svetlana: Hvala Vam, profesore!
24.01.2023 15:14
Ostavite komentar
Ime / nadimak:
Komentar:
Ћирилична верзија
Pišite nam
Podijelite sadržaj na:
Izdavač:
Srpska narodna čitaonica - Bar